Реальна необхідність

Дата: 28.03.2018 08:16

Автоматизовані системи раннього виявлення –

реальна необхідність

Цивільний захист - це функція держави, спрямована на захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалим у мирний час та в особливий період.

Автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення (СРВНСО) це системи, у яких суміщено автоматичні процеси виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій, спостереження та оброблення інформації щодо поточного стану об’єктів та будівель, інженерних споруд, мереж, розташованих на територіях з ризиком прояву небезпечних процесів, оперативне надання фактичної та прогнозованої інформації, а також оповіщення працівників та керівника об’єкта, відповідальних за стан  техногенної безпеки, посадових осіб органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та населення.

У якості джерел первинної інформації для СРВНСО як правило, використовують технологічні датчики сигналізатори промислової автоматики, що входять до складу систем протиаварійного захисту та автоматизованих систем керування технологічними процесами.

Первинною (вихідною) інформацією для виявлення СРВНСО ознак загрози виникнення НС та визначення можливих сценаріїв їх розвитку є дані щодо:

- концентрації у повітрі вибухонебезпечних речовин та сумішей;

- кількості вибухопожежонебезпечних речовин у резервуарах, ємкостях, апаратах;

- наявності витоку вибухопожежонебезпечних речовин;

- тиску та температури вибухонебезпечних речовин і газоподібних сумішей у трубопроводах, резервуарах, ємкостях, апаратах;

- деформації, осідань та горизонтальних зміщень елементів будівель та споруд;

- цілісності та відносних змін значень геометричних параметрів (горизонтальних, вертикальних, кутових) основ фундаментів, несучих конструкцій та вузлів їх з’єднань;

- потужності іонізуючого випромінювання, рівня забруднення навколишнього середовища радіоактивними речовинами.

Для зменшення ризику виникнення НС, загибелі або нанесення шкоди життю та здоров’ю людей, статтею 53 Кодексу цивільного захисту України встановлено вимогу щодо обов’язкового влаштування на всіх об’єктах підвищеної небезпеки систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення.

Так, на території Чернігівської області визначено 185 об’єктів, що підлягають обладнанню системами раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення. Лише на 32 об’єктах розроблені та погоджені технічні завдання та робочі проекти, що складає 17,3% від загальної кількості.

За невиконання заходів по обладнанню об’єктів системами раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення передбачено притягнення керівників та посадових осіб підприємств до адміністративної відповідальності за ст. 18816 КУпАП.

Звертаємо увагу керівників підприємств, установ та організацій, що мають у підпорядкуванні об'єкти підвищеної небезпеки, щодо забезпечення безпеки населення та виконання вимог законодавства.

Носівський РС Управління ДСНС

України у Чернігівській області